ضربه گیرها

ضربه گیر نئوپرن یا بالشتک زیر سری پل :(Elastomeric : Bearing pad)

بالشتک های الاستومریک Elastomeric Bearing Pads (نئوپرن) وظیفه کنترل نیرو های وارده و خنثی کردن حرکات و ارتعاشات به فونداسیون را در انواع سازهای بتنی و فولادی بر عهده دارد .

ضربه گیر های پل (نئوپرن) در 2 نوع مسلح و ساده و در چندین تیپ تولید می شود .

از ترکیب عنصرهای فلز(steel) و الاستومر(CR:chloroprene) یا (NR :Natural Rubber) تشکیل می شود .

ضربه گیره های پل با داشتن ظاهری ساده بسیار حساس و دارای خواص کاربردی ویژه می باشند، که در مراحل ساخت و با اجرای تکنولوژی مربوطه بدست می آیند. همانطور که کیفیت تصادفی بدست نمی آید، این قطعه نیز بدون داشتن تکنولوژی خاص بدست نمی آید. مثلا کسی که نداند چگونه و با چه دمایی آن را Pre – Heating نموده و لایه ها را چگونه بچیند، تولید ناقص بوده و پاسخ کار را نخواهد داد. در حقیقت روش مهندسی معکوس در ساخت این قطعه کفایت نمی کند.

انواع نئوپرن ها به شرح زیر می باشند:

1- نئوپرن های کلاسیک bridge bearing pads  با طبقه بندی تیپ های 1.2.4.5 که مصرف آنها در کشورهای صنعتی تقریباً منسوخ شده و جای آنها را نئوپرن های مدرن گرفته است.

2- نئوپرن های تفلونی یاpot bearings که دارای تکنولوژی جدید بوده مصرف روز کشورهای صنعتی می باشد. هزینه این نوع نئوپرن ها بدلیل پیچیدگی فنی و مصرف مواد گران قیمت چند برابر نئوپرن های کلاسیک می باشد. این نئوپرن ها قادر به انتقال نیرو های وارده به تمام جهات تکیه گاه پل می باشند.

3- نئوپرن های لغزنده یا sliding bearings یک قطعه کاملاً ویژه و تخصصی است که در ساختمان آن ابزار کنترلی عمر نئوپرن نیز نصب میگردد که باطری های مخصوص با طول عمر زیاد سلامت و کاربری قطعه را نشان میدهد. این نئوپرن های طوری طراحی شده اند که نیروهای وارده را در جهت محورهای Y و X به پایه های پل منتقل می نمایند.

4- نئوپرن های هسته سربی lead rubber bearing  عمدتاً شبیه نئوپرنهای تیپ 2.4.5 کلاسیک می باشند که علاوه بر سرب مرکزی با لایه های فلزی هم تقویت میگردند. بیشترین مصرف آنها در ساختمان های بلند و ضد زلزله توصیه میگردد.

5- نئوپرن های فنری spring bearings از طرح های جدید نئوپرن می باشند که کاربرد آنها عمدتاً در ترابری راه آهن می باشند.

در بین تمام نئوپرن ها دو نوع تفلونی و لغزنده جایگاه ویژه ای یافته اند که بدلیل ایزو له شدن لاستیکها در داخل محفظه ها (casings) موجب رهایی آنها از تهاجم اوزون شده و از فرسودگی ( fatique ) فاصله چند ده ساله می گیرند بدیهی است فاصله زمانی تعویض آنها اگر خوب ساخته شوند به 50 سال میرسد. یعنی منطقی ترین نگرش مدیر یتی حکم می کند از گرانی آنها نترسیم و به عمر طولانی آنها بیندیشیم.

ضربه گیر نئوپرن-ضربه گیر لاستیکی-دمپر-لرزه گیر-ورق لاستیکی-پل-لاستیک کوپلینگ-ورق-الاستومریک

این واحد توانایی طراحی و تولید انواع ضربه گیرهای لاستیکی در ابعاد مختلف و همچنین مطابق با نمونه و نقشه های شما را دارا می باشد .

  1. نیروی عکس العمل کمتر و قدرت جذب انرژی بیشتر
  2. سهولت نصب.

3-شکل مناسب جهت جذب انرژی حداکثر

بالشتک های الاستومریک Bearing pad (نئوپرن) وظیفه کنترل حرکت های افقی ، عمودی و چرخشی و به طور کلی ایزوله کردن سازه از ارتعاشات فونـداسیون را در انواع سازه ها بر عهـده دارند . به طـور کلی نیروهای مکانیکی شامل بارهای افقی ، عمودی و چرخش حول محورهای مختلف (گشتاور) و همچنین تغییر شکل همزمان وارده بر یک سازه در ترکیب با تنش های ناشی از انقباض و انبساط مصالح به کار رفته در سازه ، درجه حرارت ، خزش و حرکات پیچیده در ساختار سازه می شود که به منظـور جلوگیری و کنترل این حرکات به گونه ای که منجــر به تغییر شکل و تنش های ناخواسته نشـود از این گونه بالشتک های الاستومری استفاده می گردد

نقش لرزه گیر و ضربه گیر در سازه جهت ارتعاشات و ضربات احتمالی وارده برآن

تحمل و نگهداری بارهای افقی و عمودی

قابلیت انعطاف در یک زمان در دو جهت

پراکنده نمودن و عبور فشارهای وارده بر سازه

تحمل همزمان بار در سه محور مختلف

چرخش حول محورهای مختلف و تغییر شکل همزمان

افزایش قابل توجه عمرسازه وکاهش هزینه های تعمیر وساخت مجدد سازه

انواع پل ها و ساختمان ها

انواع سازه های بتنی و فولادی

ورزشگاه و سالن های ورزشی

زیر پایه های تحتانی ماشین آلات دینامیکی از قبیل

انواع ماشین های فوق سنگین ، پرس ها ، الکتروپمپ ها ،

ژانراتورها و . . .

تانکرها و سیلوها

میزان مصرف با توجه به نوع سازه و نقشه های اجرائی و محاسبه بارها ، طول ، عرض ، ارتفاع و تعـداد صفحه های فولادی مشخص می گردند

انواع نئوپرن

بالشتک الاستومری تقویت شده لایه ای (نئوپرن مسلح)

بالشتک الاستومری تقویت نشده (نئوپرن غیر مسلح)

بالشتک ساختارهای مهار کننده

جداگرهای لرزه ای (تجهیزات ضد زلزله)

بالشتک محفظه ای

بالشتک لغزشی.

EN 1337  /  BS 5400  /  DIN 4141  /  ISO 6446  /  ASTM D4014  /  AASHTD M251 

رنگ

مشکی

مقاومت کششی

19 mpa

درصد ازدیاد طول

%47

سختی

65 Shore A

مدول الاستیسه فشاری

4429 kj/cm2

برگشت به حالت اولیه

پس از تحمل فشار 100%