کوپلینگ ها

کوپلینگ پلی اورتان های انعطاف پذیر به دو دسته تقسیم می شوند
کوپلینگ پلی اورتان های انعطاف پذیر مکانیکی
کوپلینگ پلی اورتان های انعطاف پذیر متریالmaterial
کوپلینگ پلی اورتان های انعطافی دنده ای (gear coupling ) و به این صورت نصب می گردد که برروی موتور و شفت دوتوپی نصب شده که لبه های آن دندانه دار است و این دنده ها توسط بوش دنده ای که می تواند یک تکه یا دو تکه باشند به هم متصل می شوند دندانه های داخلی با دندانه های بوش درگیر شده که این امر باعث انتقال گشتاور می شود
کوپلینگ پلی اورتان های فنری(کوپلینگ پلی اورتان های انعطاف پذیر فنری)از دو طریق تشکیل شده که برروی آن شیارهای افقی وجود دارد که یکی برروی شفت پمپ . دیگری برروی شفت الکترو موتور نصب می شود این دو صفحه توسط یک فنر به هم دیگر وصل می شوند و کوپل توسط این فنر منتقل می شود و یک درپوش این فنر را می پوشاند که این امر
باعث جلوگیری از جدا شدن فنر می شود و بیشتر دلیل این مدل نبودن روغن و گیریس در منبع می باشد در صورتی که روغن در منبع وجود نداشته باشد باشد باعث شکستن کوپلینگ پلی اورتان می شود
کوپلینگ پلی اورتان های زنجیری که توسط زنجیر به همدیگر متصل می شوند و کوپل توسط زنجیر منتقل می شود
کوپلینگ پلی اورتان های متریالی:
کوپلینگ پلی اورتان هایی هستند که به خاطر موادی که در آن استفاده شده از انعطاف بالایی برخوردارند که جنس داخلی آن از فلز یا پلاستیک می باشد
کوپلینگ های انعطاف پذیر
کوپلینگ های انعطاف پذیر در انواع مختلف تجاری در دسترس هستند که هر یک برای شرایط کاری خاصی مناسب می باشند این نوع کوپلینگ ها می توانند عدم تقارن محوری شعاعی و زاویه ای را بین محور محرک و متحرک تحمل کنند.

کوپلینگهای انعطاف پذیر چهار وظیفه اصلی بر عهده دارند :
1- انتقال گشتاور و سرعت از محرک به متحرک
2- خنثی و مستهلک کردن ارتعاشات
3- جبران نامیزانیها
4- تاثیر بر فرکانس طبیعی سیستم
مقادیر ناهمراستایی مجاز کوپلینگها را باید از کاتالوگهای سرندگان بدست آورد ولی به طور کلی ناهمراستایی محوری مجاز در کوپلینگهای کوچک به in 005/0 و در کوپلینگهای بزرگ به in 03/0 محدود می باشد. حداکثر نامیزانی زاویه ای مجاز هم معمولاً در حدود در نظر گرفته می شود.
با توجه به طیف وسیعی از انواع کوپلینگ های انعطاف پذیر ، وجود یک دسته بندی جامع که بتواند تمام انواع را در برگیرد در دسترس نیست. لذا از دسته بندی انواع کوپلینگهای انعطاف پذیر صرف نظر می شود.

1-2 کوپلینگ توربوفلکس
این کوپلینگ از دو فلنچ و یک قطعه واسطه که اکثراً یک محور تو خالی می باشد تشکیل شده است. گشتاور چرخشی توسط واشر فنری منتقل می گردد و به کمک آن مقداری جابجایی محوری و زاویه ای میسر می شود. این نوع کوپلینگ توانایی تحمل نیروهای شعاعی زیاد ( مانند نیروهای اعمال شده به غلتکهای دستگاه نورد ) را دارا می باشد.

2-2 کوپلینگ شبکه ای
در این نوع کوپلینگ ، گشتاور از طریق یک فنر انعطاف پذیر به شیارهای فولادی روی کوپلینگ انتقال می یابدو بین دو نیمه کوپلینگ کمی فاصله وجود دارد که تا حدی نامیزانی محوری را جبران نموده و قابلیت تحمل بارهای ناگهانی سبک را بدلیل وجود فنریت پیچشی را بوجود می آورد. استفاده از محفظه و گریسکاری برای این کوپلینگ لازم است.

3-2 کوپلینگ های زنجیری
کوپلینگ زنجیری از دو چرخ زنجیر تشکیل شده است که توسط یک زنجیر دو ردیفه به یکدیگر متصل می گردند بدلیل وجود کمی لقی بین اجزاء رنجیر ، این نوع کوپلینگ مقادیر کم نامیزانی زاویه ای ، محوری و شعاعی را تحمل می کند. جهت طولانی شدن عمر کاری ، دندانه های چرخ زنجیرها سخت کاری می گردد.
کوپلینگ بایستی گریسکاری شده و درون یک محفظه بسته پر از گریس قرارداده شود.

4-2 کوپلینگ های چرخ دنده ای
کوپلینگ چرخ دنده ای از دو توپی متصل به چرخ دنده تشکیل شده که یک بوش هزار خاری آنها را به یکدیگر متصل می کند. بدلیل وجود لقی بین دنده ها و همچنین خاصیت عملکرد کشویی امکان جذب نامیزانی های دورانی ، زاویه ای و محوری و محوری را دارا می باشد. قابلیت انتقال توانهای زیاد در مقایسه با سایر انواع کوپلینگ ( به نسبت ابعاد و وزن ) از مشخصات کوپلینگ چرخ دنده ای است. مقدار نامیزانی مجاز و ظرفیت انتقال بار به شکل و لقی و زاویه فشار دنده ها بستگی دارد.

5-2 کوپلینگ فکی
کوپلینگ فکی یکی از متداولترین انواع کوپلینگهای انعطاف پذیر است که با استفاده از یک ضربه گیر الاستومری از انتقال ارتعاش و ضربه جلوگیری نموده و نامیزانیهای محور را جذب می نماید. این نوع کوپلینگ علیرغم حجم و ابعاد کم قابلیت انتقال توانهای بالا را دارا بوده و در طرحهای متنوع جهت کاربردهای عادی و اختصاصی استفاده می شود. مقدار سختی عضو الاستومری ، دمای کاری ، مقاومت شیمیایی و صلبیت پیچشی آن بسته به شرایط عملکرد تعیین می گردد.
معمولاً درجه حرارت کاری این نوع کوپلینگ در محدوده 40- تا 120 درجه سانتیگراد می باشد. توپی های کوپلینگهای فکی معمولاً از فولاد یا چدن ساخته می شوند.

6-2 کوپلینگ hrc
اصلی ترین ویژگی این نوع کوپلینگ قابلیت انعطاف زیاد در جهت دورانی و جلوگیری از انتقال ضربه و ارتعاش می باشد.

7-2 آکاردئونی
قابلیت تحمل نامیزانیهای زاویه ای و محوری و جذب ارتعاشات پیچشی مهمترین ویژگی این کوپلینگ است.

8-2 پارافلکس ( چرخی )
این نوع کوپلینگ ضمن تحمل ناهمراستایی محوری و زاویه ای قابلیت جذب ارتعاشات پیچشی را نیز دارا می باشد.

9-2 کوپلینگ متغیر زاویه ای ( یونیورسال)

کوپلینگهای انعطاف پذیر بسته به طرح و ساختمان داخلی می توانند ناهمراستایی زاویه ای را تا حدود 3 درجه و ناهمراستایی محوری را تا تحمل کنند. ولی در برخی از کاربردها لازم است که دو محور ناهمراستایی بیشتری داشته باشند. در این گونه کاربردها از چهارشاخه یا اتصال یونیورسال استفاده می شود. مفصلهای یونیورسال در سرعتهای بسیار پائین امکان کار تحت زاویه را نیز دارا هستند. ولی حداکثر زاویه قابل توصیه جهت سرعتهای بیشتر از rpm10 ، می باشد. در سرعتهای بالاتر از rpm600 این زاویه به حداکثر محدود می گردد.

محاسن کوپلینگهای با رابط پلی اورتان ساخت ماشین سازی ایرانمهر نسبت به کوپلینگهای موجود دربازار از جمله طرح فلندر– لقمه ای H شکل، جهت اطلاع و جایگزینی این نوع کوپلینگ در صنایع
در کوپلینگهای با رابط پلی اورتان، رابط در حین کار دیده می شود و در صورت آسیب دیدن رابط و نیاز به تعویض، پیش از آسیب رسیدن به قسمت چدنی کوپلینگ، اپراتور رابط را تعویض می کند، اما در کوپلینگهای طرح فلندر ( لقمه ای H شکل)، رابط لاستیکی در معرض دید نیست و معمولاً خراب شدن لاستیک با شکستن قسمت چدنی همراه است.
تمام سطوح قسمت چدنی کوپلینگ ساخت شرکت ایرانمهر براده برداری می شود تا رابط کاملا کیپ و بدون لقی درون چدنی قرار گیرد تا هنگام شروع و پایان کار موتور یا پمپ، خود کوپلینگ باعث ایجاد شک و ضربه به سیستم نشود، اما سایر کوپلینگهای موجود در بازار دارای لقی بین رابط و چدنی کوپلینگ هستند.
تراش خوردن کامل سطوح کوپلینگ با رابط پلی اورتان باعث دور شدن کوپلینگ شده و عمر کوپلینگ را به مراتب بالا می برد اما قسمتهای داخلی سایر کوپلینگهای موجود در بازار بعد از ریخته گری تراش نمی خورد.

توان کوپلینگ با رابط پلی اورتان از سایر کوپلینگهای موجود در بازار بیشتر بوده و معمولاً با توجه به مشخصات موتور و با استفاده از جدول انتخاب کوپلینگ، از سایزهای کوچکتر نسبت به سایر کوپلینگهای موجود استفاده می شود.
به خاطر وجود زاویه ای خاص بر روی پره های رابط پلی اورتان، در هنگام وجود شوک های آنی پره ها صاف می شوند، شوک جذب شده و پره به حالت قبلی خود باز می گردد، اما در کوپلینگ های دیگر به دلیل عدم وجود این زاویه ها در هنگام شوک، قسمت های چدنی با هم برخورد می کنند که باعث ایجاد صدا و احتمالاً شکستن کوپلینگ می شود.
وجود استوانه های روی رابط پلی اورتان باعث می شود که همیشه فاصله بین دو قسمت چدنی کوپلینگ حفظ شده، درجه آزادی و زاویه پذیری دو محور بیشتر شود اما سایر کوپلینگهای موجود در بازار بخاطر نداشتن این استوانه ها این قابلیت را ندارند.
در صورتی که مشخصات موتور مربوط به یک سایز شود ولی شافت موتور یا پمپ مربوط به یک سایز بالاتر از سایز انتخابی باشد می توان با ساخت کوپلینگ مخصوص (پشت کلفت) این نیاز را برطرف کرد اما کوپلینگ های دیگر این قابلیت را ندارد.
به عنوان مثال مشخصات موتور شما مناسب کوپلینگ سایز 65 است که برای شافت تا قطر 28 مناسب است اما اگر قطر شافت مورد نظر تا قطر 38 که مناسب کوپلینگ سایز 80 است باشد می توان از کوپلینگ سایز 65 پشت کلفت استفاده کرد.

Land mark sealing material technology Color Materials
ماده اصلي آن پلي اورتان است اين ماده مقاومت بالايي در برابر سايش دارد،همچنين داشتن تنش برشی بالا و خصوصيات فيزيکی خوب ،از مزيتهای آن مي با شد.که قابليت استفاده تا فشار bar400 را داراست و براي فشارهای بالاتر احتياج به رينگ محافظ دارد. دماي کارکرد آن٣٠- تا 70+ درجه سانتي گراد مي باشد. • (پلي اورتان سبز Ecopur)